Најмалку десетина загинати во самоубиствен напад во Авганистан

Од:

Најмалку десет лица загинаа, а 27 се повредени во самоубиствен бомбашки напад на минибус кој превезувал регрути во градот Џалалабад, источен Авганистан, соопшти локалната влада.

Покрај регрути, меѓу жртвите има и цивили, меѓу кои едно дете.

Некои од повредените се во критична состојба.

Ниту една групација не презеде одговорност за нападот.

Во Џалалабад изминатите години милитантите на Исламска држава извршија серија напади врз владините канцеларии, училиштата и хуманитарните организации.

Би можело да ве интересира

ОН: Над 100.000 цивили се убиени или повредени во Авганистан во последните десет години

Ана Ололовска

Помпео: САД се договорија за „намалување на насилството“ со талибанците во Авганистан

Ана Ололовска

Режимот за намалено насилство во Авганистан стапува на сила на полноќ по локално време

Ана Ололовска

Најмалку 11 цивили погинаа во воздушен напад на НАТО во Авганистан

Ана Ололовска

ВИДЕО: Истрагата за порнографската група „Јавна соба“ во ќорсокак, „Телеграм“ не дава информации за членовите   

Пакистан веќе 40 години прибежиште за авганистански бегалци

Ана Ололовска