Најмалку десет жртви во експлозија на автомобил бомба во Сирија

Од:

Најмалку десет луѓе загинаа, а 15 се повредени во експлозија на автомобил бомба покрај една болница во сирискиот град Ал Раи, во близина на границата со Турција.

Локални функционери и здравствени работници соопштија дека во експлозијата е оштетена и болницата.

Градот Ал Раи се наоѓе во северозападниот дел на Сирија и е под контрола на бунтовниците кои ги поддржува Турција.

Турската државна агенција Анадолија јави дека во бомбашки напад недалеку од болницата во Чобанбеј (Ал Раи), во северниот дел на Сирија, загинале најмалку 12 лица, додека голем број се ранети.

Би можело да ве интересира

Тачи апелира до Русија и Сирија да престанат со нападите врз турските сили

Хачинсон: Ќе се дискутира за активирање на членот 5 на НАТО за ангажман во Сирија

А1он

Столтенберг бара итно Сирија и Русија да запарат со нападите во Идлиб

Ана Ололовска

Стано: Ситуацијата во Идлиб може да ескалира во меѓународна воена конфронтација

Ана Ололовска

Турските сили гранатирале над 200 цели на сириските владини сили во Идлиб

А1он

Борел: Тензиите во Идлиб може да ескалираат до меѓународен судир

Ана Ололовска