Најмалку десет луѓе загинаа при самоубиствен напад во Пакистан

Од:

Најмалку 10 лица, меѓу кои и двајца полицајци денеска загинаа во самоубиствен напад врз полицијата во Кета, во пакистанската провинција Белуџистан.

При нападот повредени се 35 луѓе.

– Бомбашот самоубиец планирал да го активира експлозивот што го носел на себе на собир на верници, но се разнел кога го запрела полицијата, изјави полицискиот началник во Кета, Абдул Чема.

Би можело да ве интересира

Угинати животни во затворените продавници за миленичиња во Пакистан

Ана Ололовска

Пакистан нема да воведува целосна забрана за движење заради сиромаштијата на населението

А1он

Најмалку 20 жртви во невреме во Пакистан

Ана Ололовска

Кина испраќа 100.000 патки во борбата против скакулците во Пакистан

Ана Ололовска

Пакистан веќе 40 години прибежиште за авганистански бегалци

Ана Ололовска

Јавно бесење за убијците на деца и силувачите во Пакистан

Ана Ололовска