Најмалку четворица загинати во катастрофата во Мајами, 159 луѓе се водат како исчезнати

Од:

Бројот на загинати во уривањето на висококатницата во американската држава Флорида се искачи на четворица луѓе, а спасувачите сè уште трагаат по повеќе од сто кои се водат како исчезнати.

Повеќе од една третина од 12-катната зграда, во која има 136 станови, се урна пред две вечери, во 1 часот и 35 минути по локално време.

– Досега имаме најмалку четири смртни случаи, а 159 лица се водат за исчезнати, рече градоначалничката на Мајами-Даде, Даниела Левин Кава.
Левин Кава денеска во интервју за Еј-Би-Си зјави дека три тела биле извлечени во текот на ноќта.

– Кога се разбудив, дознав дека три тела биле извлечени од урнатините минатата ноќ. Ова е трагична вест за семејствата кои се надеваат дека нивните најблиски преживеале. Се разбира, ние продолжуваме со потрагата. Досега не ги идентификувавме тие три тела, а бројот на жртвите во оваа трагична несреќа се зголеми на четири, рече градоначалничката.

Гувернерот на Флорида, Рон ДеСантис изјави дека локалните и државните власти се надеваат дека повеќе луѓе ќе бидат спасени од урнатата зграда.
– Но, ние се подготвуваме и за лоши вести со оглед на уништувањето на кое бевме сведоци, рече ДеСантис.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Американец падна во урнат мост поради инструкции на Гугл мап и се удави

Пронајдени се остатоци од исчезнатиот „невидлив“ американски авион

Горан Наумовски

Во САД: Исчезна „невидлив“ воен авион, армијата ги моли граѓаните за помош

Во САД: Полицајци се потсмеваат на девојка која нивен колега ја прегази на пешачки

(ВИДЕО) Невидено понижување на новата американска политичка ѕвезда: Обезбедувањето ја избрка од театар, објавена снимка

(ВИДЕО) Скандал на аеродромот во Мајами: Вработените крадат од патниците

Катерина Ѓуровски