Најмалку четворица загинати, 12 повредени во експлозија на две бомби во Египет

Од:

Најмалку четири лица загинаа, а 12 се повредени во експлозии на две бомби во близина на хотел во египетскиот град Ал-Ариш, најголемиот на Синајскиот Полуостров, во кој биле сместени судии учесници во избирачкиот процес во земјата, информираа безбедносни и медицински извори.

dobivaj vesti na viber

Засега никој не ја презеде одговорноста за нападот, пренесуваат британските медиуми.

Во експлозиите загина еден полицаец, додека двајца судии се повредени.

Државната телевизија и безбедносни извори наведоа дека прво експлодирал автомобил-бомба, а десетина минути подоцна во истата област одекнала и втората експлозија .

Бомбаш-самоубиец се обидел со автомобил бомба да влезе во хотелот пред безбедносните  сили да отворат оган врз него, по што автомобилот експлодирал, прецизираа безбедносни извори.

На местото на нападот, околу кој војската и полицијата веќе направиле безбедносен обрач, пристигнале возила на итната помош, информираа безбедносни извори.

До експлозиите доаѓа еден ден по завршувањето на вториот круг од парламентарните избори, наведуваат британските медиуми, потсетувајќи дека огранокот на Исламска држава во Египет – „Синајска провинција“, слични напади во овој регион изведувал и порано, во обид да ја собори владата во Каиро.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Уште еден смртоносен напад на ајкула во Хургада: Втората жртва е Романка

Ана Ололовска

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Хорор во Хургада: Жена изгризана од ајкула пред капачите, лекарите не можеле да ја спасат

Ана Ололовска

Смртна казна за 10, доживотен затвор за 50 лица во Египет

Ана Ололовска

Здравствените власти во Египет ја продолжуваат кампањата „од врата до врата“ за вакцинација против Ковид

А1он

Египет ќе донира 30 милиони вакцини против Ковид на африканските земји

Ана Ололовска

Египетската армија загубила 11 војници во напад на милитантите во Синај

Ана Ололовска