Најмалку четворица авганистански војници загинаа при бомбашки напад во Кабул

Од:

Најмалку четири војници загинаа при напад на бомбаш-самоубиец врз база на авганистанските специјални сили на периферија на Кабул, соопшти авганистанското Министерство за одбрана.

Во нападот повредени се тројца војници.

Портпаролот на талибанците Забихулах Муџахид презеде одговорност за бомбашкиот напад.

Денешниот инцидент е најнов напад откако американскиот претседател Доналд Трамп ги прекина американско-талибанските преговори.

Два талибански автомобили-бомби експлодираа во Кабул минатата недела, при што загинаа неколкумина цивили, двајца членови на НАТО и еден американски војник.

Би можело да ве интересира

Најмалку шест жртви во експлозија во Авганистан

Ана Ололовска

ИЛО: Повеќе од половина милион Авганистанци од неодамна се без работа

Ана Ололовска

Помош од над 260 милиони евра на ЕУ за народот во Авганистан преку проекти

А1он

Бројот на загинати во земјотресот во Авганистан се зголеми на 26 лица

Ана Ололовска

Најмалку 12 лица загинаа во земјотресот во Авганистан

А1он

Умерен земјотрес го погоди Авганистан

Ана Ололовска