Најмалку четири жртви во експлозија во хотел во центарот на Хавана

Од:

Најмалку четири лица загинаа, а неколку се повредени во силна експлозија што одекна денеска во хотелот Саратога во центарот на Хавана, јави кубанската државна телевизија.

dobivaj vesti na viber

Полицијата и спасувачите се на терен и ги опколија клучните точки и згради во близина, вклучувајќи ја и историската зграда на парламентот.

Кубанскиот претседател Мигел Дијаз-Канел изјави дека експлозијата не била предизвикана од бомба, а причината се истражува.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Најмалку две лица загинаа во невремето во Хавана

Ана Ололовска

САД укинуваат некои од ограничувања воведни кон Куба

САД најавиja ублажување на политиката кон Куба

Ана Ололовска

„Хабанос С.А.“ со рекордна продажба на цигари и пури во 2021 година

Ана Ололовска

Бројот на жртви во експлозијата во луксузниот хотел во Хавана достигна 40

Ана Ололовска

ВИДЕО: Најмалку 22 жртви при експлозијата во хотелот во Хавана

Ана Ололовска