Најмалку четири жртви во бомбашки напад во Могадишу

Од:

Најмалку четири лица загинаа, а деветмина се повредени во експлозија на автомобил бомба во главниот град на Сомалија, Могадишу.

Локалната полиција соопшти дека одговорноста за нападот ја презела џихадистичката организација Ал Шабаб.

Автомобилот, полн со експлозив, експлодирал во близина на ресторан, кој пак се наоѓал до безбедносен пункт и не многу далеку од претседателскиот дворец, прецизира полицијата.

Би можело да ве интересира

Во терористички напад во Сомалија убиени најмалку 20 војници

Најмалку шест загинати во подметната бомба од Ал Шабаб во Сомалија

ОН: Во Сомалија два милиона луѓе би можеле да починат од глад

Ана Ололовска

Најмалку 10 загинати во напад на Ал-Шабаб врз сомалиска армиска база

А1он

Почина градоначалникот на Могадишу

Шест загинати во самоубиствен напад во Могадишу

Татјана Ташкова