Најмалку четири лица настрадаа во невремето во САД

Од:

Најмалку четири лица ги загубија своите животи во невремето што во изминатите два дена ги погоди централните делови на САД, вклучувајќи ги Ајова, Канзас, Мисури и Оклахома, соопшти денеска гувернерот на Оклахома Кевин Стит.

Локалните власти им советуваа на жителите на гратчето Веберс Фолс во Оклахома да ги напуштат своите домови, бидејќи водостојот на реката Арканзас достигна историско високо ниво и се заканува да се излие од коритото.

-Најголемите грижи ни најавуваат новите врнежи. Според прогнозата, се очекува да наврне уште дожд во Тулса и северниот дел на Оклахома, изјави пред новинарите гувернерот Стит.

Според временската прогноза, во ноќта помеѓу среда и четврток, се очекува невреме во Оклахома, Мисури и Канзас.

Би можело да ве интересира

КЦНА: Целта на вежбите на Јужна Кореја и САД е напад врз Северна Кореја

САД го напуштија одборот на косовската Агенција за споредување и верификација на имот

Причината за смртта на Епстајн е самоубиство со бесење

САД планира продажба на авиони-ловци Ф-16 на Тајван

Претседателската кандидатка Маријана Вилијамсон предлага формирање на „Министерство за мир“

Од следната недела ќе почне со работа турско-американскиот оперативен центар