Најмалку 77 мигранти удавени во бродоломот во близина на сирискиот брег

Од:

Најмалку 77 мигранти се удавија во близина на брегот на Сирија, откако потона чамец што исплови од Либан, изјави денеска сирискиот министер за здравство Хасан ал Габаш.

dobivaj vesti na viber

Околу сто и педесет лица, главно Либанци и Сиријци, се наоѓале на чамецот што потона близу градот Тартус.

– Бројот на жртвите достигна 77, а 20 лица се згрижени во болницата „Ал Басел“ во Тартус, појасни сирискиот министер.

Во текот на изминатиот месец, илјадници Либанци, Сиријци и Палестинци го напуштија Либан и преку море се упатија кон Европа.

Во Либан живеат околу шест милиони луѓе, вклучувајќи и повеќе од милион сириски бегалци. Над три четвртини од населението живее во сиромаштија поради економската криза во земјата од 2019 година.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Во Белград приведени десетици мигранти

Либанскиот Парламент повторно не успеа да избере Претседател на Републиката

А1он

Спасените 483 мигранти кај Крит привремено сместени во брод закотвен на пристаниште

А1он

ИОМ: Повеќе од 50 илјади мигранти загинале од 2014 година

Митаракис бара ЕК итно да интервенира за релокација на спасените 400 мигранти јужно од Крит

Акција за спасување на брод со околу 500 мигранти кај Крит

А1он