Најмалку 70 загинати во немирите во Јужноафриканската Република

Од:

Бројот на загинати во Јужна Африка се искачи на 72 откако делови од земјата ги зафати насилство поради затворањето на поранешниот претседател Џејкоб Зума.

Меѓу загинатите се и десет лица убиени во стампедо при грабеж на трговски центар во градот Совето во понеделникот вечерта. Би-Би-Си сними фрлање на бебе од запалена зграда во Дурбан, која гореше по грабеж на продавници на приземјето.

Во провинциите се распоредени припадници на армијата за да и помогнат на полицијата, која е преоптоварена од почетокот на немирите минатата недела. Јужноафриканската полиција соопшти дека идентификувала 12 лица осомничени за предизвикување на немирите и оти се уапсени вкупно 1.234 лица.

Претседателот Сирил Рамафоза го нарече насилството едно од најлошите во Јужна Африка од 90-тите години на минатиот век, пред крајот на апартхејдот. Подменати се пожари, блокирани се автопатишта, и ограбени се деловни објекти и магацини во поголемите и помалите градови во провинциите Квазулу-Натал и Гаутенг.

Би можело да ве интересира

Јужна Африка засега нема да ја одобри руската вакцина „Спутник В“

А1он

Финансиски злоупотреби во Јужна Африка со фондот за справувањето со коронавирусот

Ана Ололовска

Градоначалникот на Јоханесбург загина во сообраќајна несреќа

Ана Ололовска

Нова мутација на коронавирус откриена во Јужна Африка и проширена во седум земји

А1он

ВИДЕО: Ужас во Јужна Африка – на улиците војна, убиено е бебе

Жарко Настоски

Џејкоб Зума осуден на 15 месеци затвор за непочитување на судот

Ана Ололовска