Најмалку 50 жртви во бурата Ета во Гватемала

Од:

Најмалку 50 лица загинаа во Гватемала во поплавите и свлечиштата предизвикани од бурата Ета.

Податоците ги презентираше претседателот на Гватемала, Алехандро Џаматеи, откако бурата ја погоди Централна Америка.

Ета во вторникот ја погоди соседна Никарагва како ураган, но потоа ослабна во тропска бура.

Би можело да ве интересира

Претседателот на Гватемала воведе вонредна состојба на северот од земјата по насилните протести против рудниците за никел

Ана Ололовска

Во Атина запленија 350 кила кокаин сокриен во вреќи со кафе од Гватемала

Жарко Настоски

Седуммина загинати во бунт во затвор во Гватемала

Ана Ололовска

Мексико ја затега безбедноста на границата со Гватемала

Ана Ололовска

ВИДЕО: Втора ерупција за три дена на вулканот Пакаја во Гватамела

Ана Ололовска

Гватемалската полиција ги враќа мигрантите од Хондурас кои се на пат за САД

Ана Ололовска