Најмалку 5.000 луѓе се евакуирани од поплавените подрачја во областа Херсон

Од:

Рускиот гувернер на областа Херсон, Владимир Салдо, денеска соопшти дека 5.000 луѓе се евакуирани од регионот по пукањето на браната Нова Каховка.

„До денес, бројот на евакуирани од поплавените области на градскиот округ Нова Каховка, општинските окрузи Алешкин и Голаја Пристан во регионот Херсон се зголеми на 5.000 луѓе. Меѓу нив има 178 деца и 62 лица со посебни потреби“, напиша Салдо на Телеграм, пренесува ТАСС.

Би можело да ве интересира

Воздушна опасност низ Украина

Киев сака Грипен од Шведска и Ф-35 од САД

Сенаторот Ренд Пол: „Америка нема да го спаси Киев“

Предраг Петровиќ

Украина би можела да ја изгуби воената поддршка од уште еден клучен сојузник

Предраг Петровиќ

Русија: Соборивме 22 украински беспилотни летала над Крим и Црното Море

Русија нападна неколку градови во Украина, снема струја во пет региони