Најмалку 46 жртви, 700 повредени во земјотресот што ја погоди Индонезија

Од:

Најмалку 46 луѓе загинаа, а околу 700 се повредени во земјотресот што денеска ја погоди индонезиската провинција Западна Јава соопштија локални претставници.

Бирото за метеорологија и геофизика (БМКГ) претходно соопшти дека земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтеровата скала е регистриран во индонезиската провинција Западна Јава, а епицентарот бил во градот Чианџур, на длабочина од 10 километри.

Индонезија се наоѓа на „огнениот појас“ на Пацификот, поради што земјотресите се честа појава.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Земјотрес со магнитуда од 6 степени според Рихтер го погоди островот Сулавеси во Индонезија

Ана Ололовска

Силен земјотрес во Индонезија

Ана Ололовска

Силен земјотрес ја погоди Индонезија

Ана Ололовска

Индонезија: Забраната за секс надвор од брак не важи за туристите

А1он

Девет загинати и двајца повредени во експлозија во индонезиски рудник за јаглен

Ана Ололовска

Парламентот на Индонезија го усвои контроверзниот нов кривичен законик со кој се забранува вонбрачен секс

Ана Ололовска