Најмалку 37 жртви во автобуска несреќа во Камерун

Од:

Повеќе од 37 лица загинаа, а 18 се тешко повредени кога автобус синоќа удри во камион во селото Немале во западен Камерун, соопштија локалните власти.

dobivaj vesti na viber

Автобусот со повеќе од 60 патници бил на пат кон главниот град Јаунде од градот Фумбан и удри во камион, обидувајќи се да избегне група луѓе кои оделе по патот околу 2 часот по полноќ, изјави владиниот претставник Мононо Волоа.

– Повеќето патници патувале за да ја поминат Новата година со своите семејства, оние кои се враќале по Божиќните празници или деловни луѓе со подароци за новогодишните празници, рече тој.

Селаните излегле да им помогнат на луѓето на местото на несреќата, рече Волоа.

Според него, бројот на загинати најверојатно ќе биде поголем, бидејќи членовите на спасувачките екипи сè уште трагаат по загинати и повредени.

Би можело да ве интересира

Во Камерун за една недела од колера починале 29 лица

На аеродромот во Тирана запленети над милион фалсификувани евра, уапсен Камерунец

А1он

За два месеца во Камерун од колера починале 32 лица

А1он

(ВИДЕО) Трагедија на Африканскиот куп на нации: Седум загинати во стампедо пред натпреварот, меѓу повредените деца

Ана Ололовска

Најмалку 17 загинати во пожар во ноќен клуб во Камерун

Ана Ололовска

Африканци се обиделе да влезат во Македонија со туѓи пасоши, полицијата кај нив пронашла шишиња со непозната течност

А1он