Најмалку 37 мртви во Уганда по апсењето на опозиционерот Боби Вејн

Од:

Најмалку 37 лица загинаа за време на протестите во Уганда по апсењето на опозицискиот политичар и популарен музичар Боби Вејн, соопшти денеска полицијата.

Во Кампала, главниот град на африканската земја, каде ситуацијата се уште е многу тензична, уапсени се околу 350 лица.

Опозиционерот Вејн е обвинет дека не ги почитувал мерките воведени поради епидемијата на коронавирусот.

Во претходните години тој повеќе пати бил апсен, а во своето политичко делување постојано повикува на смена на актуелниот претседател Јовери Мусевени, кој е на власт цели 36 години.

Изборите во Уганда се закажани за почетокот на 2021 година.

Би можело да ве интересира

Владата на Уганда ги обвини САД дека сакале да предизвикаат конфузија со изборите

Ана Ололовска

Војската упадна во канцелариите на главната опозициска партија во Уганда

Ана Ололовска

Облечени како „староседелци“, со крзнени елеци и голи до половината се дел од упаѓачите во американскиот Конгрес

А1он

Минеаполис: Стотици луѓе протестираа поради убиство на Афроамериканец

Жарко Настоски

Во Уганда уапсен опозицискиот кандидат за претседател

Ана Ололовска

Апсења на протестите во Ереван, 77 демонстранти завршија во притвор

Жарко Настоски