Најмалку 36 загинати во судири во Нигерија

Од:

Тензично и опасно во Нигерија. Најмалку 36 лица загинаа во неколку напади врз христијански цркви во северниот дел на Нигерија и во судири меѓу христијаните и муслиманите.

За да се зачува редот и мирот, веднаш по нападите е воведен 24 –часовен полициски час во покраината Кадуна.

Првите две експлози, кои ги предизвика бомбаш самоубиец, се случија во период од неколку минути, а цел им беа две цркви во Зарија, изјави шефот на полицијата во покраината Кадуна, Мохамед Абубакир Џинџири.

Трета експлозија одекна кај црквата во градот Кадуна, половина час подоцна.

Група христијани, отако веста за нападите стигна до јавноста, излегоа на гланиот автопат, кој води до Абуџа и ги напаѓаа сите оние за кои сметале дека се муслимани.

Во судирите се повредени најмалку сто лица.

Би можело да ве интересира

Боко Харам го засилува влијанието на запад од Нигерија, заробени шест локални заедници

А1он

Нов биланс: 20 загинати при уривањето на зградата во Нигерија

А1он

Повеќе од 12 милиони деца во Нигерија не одат во училиште поради страв од киднапирање

А1он

Убиени 18 лица во џамија во Нигерија

Ана Ололовска

Најмалку 25 загинати во пожар во илегална рафинерија во Нигерија

Ана Ололовска

Вооружени лица нападнаа затвор во Нигерија и ослободија 1.000 затвореници

Leave a Comment

6 − 1 =