Најмалку 36 загинати во судири во Нигерија

Од:

Тензично и опасно во Нигерија. Најмалку 36 лица загинаа во неколку напади врз христијански цркви во северниот дел на Нигерија и во судири меѓу христијаните и муслиманите.

dobivaj vesti na viber

За да се зачува редот и мирот, веднаш по нападите е воведен 24 –часовен полициски час во покраината Кадуна.

Првите две експлози, кои ги предизвика бомбаш самоубиец, се случија во период од неколку минути, а цел им беа две цркви во Зарија, изјави шефот на полицијата во покраината Кадуна, Мохамед Абубакир Џинџири.

Трета експлозија одекна кај црквата во градот Кадуна, половина час подоцна.

Група христијани, отако веста за нападите стигна до јавноста, излегоа на гланиот автопат, кој води до Абуџа и ги напаѓаа сите оние за кои сметале дека се муслимани.

Во судирите се повредени најмалку сто лица.

Би можело да ве интересира

Уапсен генералниот сметководител на Нигерија, проневерил околу 200 милиони долари

Ана Ололовска

Гутереш апелира за „безбедно и достоинствено“ враќање на бегалците во Нигерија

Ана Ололовска

Повеќе од 100 луѓе загинаа во илегална нафтена рафинерија во Нигерија

Ана Ололовска

Во Нигерија убиени 154 луѓе

Ана Ололовска

Во Нигерија уништени 255 хектари полиња со канабис

А1он

ВИДЕО: Во близина на Нигерија експлодира брод за производство и складирање нафта

А1он

Leave a Comment

one × 3 =