Најмалку 30 жртви за време на верска прослава во Индија

Од:

Повеќе од 30 хиндуистички верници се удавија во реки и езеро за време на верски прослави во Индија, соопштија денеска локалните власти.

Најмалку 11 верници се удавиле кога нивниот чамец се превртел за време на верска прослава на езеро во централна Индија, соопшти полицијата.

Локалните медиуми информираат дека уште 18 луѓе се удавиле во реки во шест градови во државата Махараштра.

За време на верски церемонии четворица верници се удавиле во реката Јамуна во Њу Делхи.

Хиндусите го слават роденденот на богот Ганеш, кој е симбол на мудрост, просперитет и добра среќа.

Би можело да ве интересира

Во Индија се подигнува ѕид пред посетата на Трамп

Илјада луѓе евакуирани поради пожар во Мумбај

Ана Ололовска

Со помош на апликација во Индија споени исчезнати деца со семејствата

Ана Ололовска

Најмалку 14 загинати и 31 повредено лице во судир на автобус и камион во Индија

Ана Ололовска

Индиските власти со план од 40 милијарди долари за да се извлечат од рецесија

Ана Ололовска

Во Индија убиен киднапер, кој држел 23 деца како заложници

Ана Ололовска