Најмалку 30 рудари загинаа во рудник во ДР Конго

Од:

Најмалку 30 рудари загинаа, кога во североисточниот дел на Демократска Република Конго се урна дел од рудник за злато, кој работел незаконски.

Според локалните медиуми, во подрачјето Ватска, сместено во близина на границата со Уганда, на длабочина од 17 метри дошло до уривање на дел од рудник кој работел незаконски, пренесува Анадолија.

Спасувачките екипи дошле до телата на 30 рудари кои останале под урнатините на рудникот, но не се знае колку точно луѓе имало во рудникот во моментот на несреќата. Поради тоа што рудникот работел незаконски, се наоѓал далеку од населено место, па несреќата е забележана еден ден подоцна. Локалните власти посочуваат дека причина за несреќата најверојатно се обилните врнежи од дожд.

Во октомври, во источниот дел на земјата се урна дел од рудник за злато кој работел незаконски. Во таа несреќа животот го загубија 20 рудари.

Би можело да ве интересира

СЗО: Еболата се шири во западно Конго

Ана Ололовска

Пет жени мелески од Конго ја тужат Белгија за злосторства против човештвото

Ана Ололовска

Конго прогласи крај на епидемијата на ебола на истокот од земјата

А1он

Најмалку 11 жртви на насилство во Конго

А1он

Околу 1.300 цивили се убиени во последните осум месеци во конфликтите во ДР Конго

Ана Ололовска

Најмалку 20 цивили загинаа во етничкото насилство во ДР Конго

А1он