Најмалку 30 рудари загинаа во рудник во ДР Конго

Од:

Најмалку 30 рудари загинаа, кога во североисточниот дел на Демократска Република Конго се урна дел од рудник за злато, кој работел незаконски.

Според локалните медиуми, во подрачјето Ватска, сместено во близина на границата со Уганда, на длабочина од 17 метри дошло до уривање на дел од рудник кој работел незаконски, пренесува Анадолија.

Спасувачките екипи дошле до телата на 30 рудари кои останале под урнатините на рудникот, но не се знае колку точно луѓе имало во рудникот во моментот на несреќата. Поради тоа што рудникот работел незаконски, се наоѓал далеку од населено место, па несреќата е забележана еден ден подоцна. Локалните власти посочуваат дека причина за несреќата најверојатно се обилните врнежи од дожд.

Во октомври, во источниот дел на земјата се урна дел од рудник за злато кој работел незаконски. Во таа несреќа животот го загубија 20 рудари.

Би можело да ве интересира

Гугл, Епл и Тесла меѓу обвинетите за смртта на деца во Конго

Повеќе од 2.200 луѓе починале од ебола во Конго

Ана Ололовска

Во Конго убиени тројца членови на тимот за борба против ебола

Ана Ололовска

Незадоволни граѓани на Конго ја запалија зградата на градскиот совет

Ана Ололовска

Најмалку 23 луѓе загинаа при уривање на авион воКонго

Татјана Ташкова

Поплави во Конго, раселени 50.000 луѓе