Најмалку 30 цивили загинале во американски бомбардирања во Авганистан во мај

Од:

Најмалку 30 цивили беа убиени во бомбардирања на САД врз неколку наводни објекти за производство на дрога во западен Авганистан во мај, соопшти агенција на ОН во извештај објавен денеска.

Американската војска веднаш ги оспори наодите.

Мисијата на ОН за помош во Авганистан (УНАМА) во соопштение нагласува дека „утврдила 39 цивилни жртви (30 смртни случаи, пет повредени и четири неодредени), вклучувајќи и 14 деца и една жена, заради воздушните напади од 5 мај“.

Би можело да ве интересира

При лавини во Кашмир и во Авганистан загинаа 126 лица

А1он

Две деца загинаа, а девет лица се повредени во две експлозии во Авганистан

Ана Ололовска

Снегот и лавините го парализираа животот во Авганистан

Ана Ололовска

Двајца американски војници загинаа во експлозија на подметната бомба во Авганистан

Ана Ололовска

Цената на досегашните војни на САД – Авганистан над 910 милијарди долари

Ана Ололовска

Талибанците согласни за прекин на огнот во Авганистан

Ана Ололовска