Најмалку 22 жртви на торнадото што го погоди Нешвил

Од:

Најмалку 22 лица погинаа во торнадото што го погоди градот Нешвил и државата Тенеси, во САД, а 50.000 домаќинства и компании останаа без електрична енергија.

Од невремето се повредени повеќе лица, а нивните домови се оштетени, јавија британските медиуми.

И аеродромот, што се наоѓа во непосредна близина на Нешвил, претрпел значителни штети, а оштетени се и неколку хангари.

Најмалку два станбени блока останале без прозорци, додека парчиња метал и дрвја се расфлани по улиците на градот, јави Си-Ен-Ен.

Националната метеоролошка служба соопшти дека осум торнада ги погодија сојузните држави Мусири, Тенеси и Кентаки.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Огромно торнадо кај Сочи, невремето демне над руското летувалиште

Жарко Настоски

ВИДЕО: Торнадо уништи цели села во Чешка, дуваа најсилни ветришта во историјата на земјата

Жарко Настоски

ВИДЕО: Торнадо збриша цело гратче во САД, тројца жители загинаа

Жарко Настоски

ВИДЕО: Најмалку еден човек загина во торнадо во Турција, области околу Истанбул се поплавени

А1он

ВИДЕО: Полициски час во Арканзас поради торнадо во непосредна близина на градот

А1он

ВИДЕО: Во торнадо во Тенеси загинаа 22 лица, прогласена вонредна состојба

А1он