Најмалку 21 убиен при рација на полицијата во фавела во Рио де Жанеиро

Од:

Најмалку 21 лице загина при полициската рација во фавелата Вила Крузеиро во Рио де Жанеиро.

dobivaj vesti na viber

Акцијата во која биле вклучени и полициски хеликоптери, била покрената со цел да се лоцираат и уапсат шефови на криминални банди, меѓу кои и странски државјани.

Притоа било пукано врз полицијата која возвратила на огнот, при што била убиена жена од заскитан куршум. Во пукотниците имало и 11 повредени кои биле префрлени во болница.

Како што се развивала акцијата, се интензивирале оружените престрелки, а повредени и убиени постојано биле пренесувани во градските болници.

Службата за итна медицинска помош констатирала 21 смртен случај и седум ранети, соопшти бразилскиот Секретаријат за здравство.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Лула и натаму со уверлива предност пред Болсонаро во пресрет на претседателските избори во Бразил

Ана Ололовска

Поранешната мис на Бразил (27) почина по рутинска операција

Предраг Петровиќ

Бразилската полиција тврди дека не се пронајдени телата на британскиот новинар и староседелецот

А1он

Во Бразил пронајдени телата на британски новинар и староседелец

А1он

Најмалку 25 загинати во поплави и лизгање земјиште во Бразил

Најмалку една жртва во престрелка за време на рација во Рио де Женеиро

Ана Ололовска