Најмалку 200 луѓе загинаа во напад на милитантни групи во нигериската држава Замфара

Од:

Најмалку 200 луѓе загинаа во напад на милитантни групи во северозападната нигериска држава Замфара.

dobivaj vesti na viber

Властите сметаат дека тоа е одговор на воените воздушни напади во кои загинаа повеќе од 100 милитанти во понеделникот.

Вооружени лица влегувале во селата, палеле куќи и ги осакатувале телата на жртвите.

Нигериската влада долго време е во конфликт со голем број локални криминални групи кои ги нарече „банди“.

Таа објави дека се работи за криминална мрежа која дејствува на голема површина, краде животни, киднапира заради откуп и ги убива оние кои им се спротивставуваат, пишува Би-Би-Си.

Во меѓувреме, локалните медиуми објавија дека вооружените групи ги напуштаат засолништата во шумските области поради нападите на власта.

Би можело да ве интересира

Гутереш апелира за „безбедно и достоинствено“ враќање на бегалците во Нигерија

Ана Ололовска

Повеќе од 100 луѓе загинаа во илегална нафтена рафинерија во Нигерија

Ана Ололовска

Во Нигерија убиени 154 луѓе

Ана Ололовска

Во Нигерија уништени 255 хектари полиња со канабис

А1он

ВИДЕО: Во близина на Нигерија експлодира брод за производство и складирање нафта

А1он

Џихадисти во Нигерија киднапираа 20 деца

А1он