Најмалку 20 загинати во судири меѓу христијани и муслимани во Нигерија

Од:

Најмалку 20 лица загинаа во судири меѓухристијански и муислимански банди во централниот дел на Нигерија, соопшти денеска претставник на една хуманитарна организација.

dobivaj vesti na viber

– Досега пронајдовме 20 тела, изјави истиот извор, додавајќи дека судирите во место Вукари, на околу 200 километри од Џалинга, избувнале вчера.

Тој информира и дека поради судирите, во Вукари е воведен полициски час.

Би можело да ве интересира

Убиени најмалку 12 фармери работејќи на нива во северна Нигерија

Ана Ололовска

Десетици убиени во напади на екстремисти во Нигерија

Ана Ололовска

Уапсен генералниот сметководител на Нигерија, проневерил околу 200 милиони долари

Ана Ололовска

Гутереш апелира за „безбедно и достоинствено“ враќање на бегалците во Нигерија

Ана Ололовска

Повеќе од 100 луѓе загинаа во илегална нафтена рафинерија во Нигерија

Ана Ололовска

Во Нигерија убиени 154 луѓе

Ана Ололовска

Leave a Comment

1 + twelve =