Најмалку 20 загинати при експлозија во џамија во Авганистан

Од:

Најмалку 20 луѓе загинаа, а 40 се повредени при експлозија на бомба во џамија во Авганистан за време на петочната молитва, соопштија официјални претставници.

Портпаролот на гувернерот на источната провинција Нангархар, Атахула Когјани изјави дека меѓу жртвите има деца и се стравува дека бројот на загинатите би можел да се зголеми.

Засега никој нема преземено одговорност за нападот, но во источниот дел на Авганистан се активни и талибанските бунтовници и џихадистичката група Исламска држава.

Би можело да ве интересира

Најмалку двајца загинати во двојна експлозија пред воена болница во Авганистан

Ана Ололовска

Пентагон: Талибанците и натаму имаат блиски врски со Ал Каеда

Ана Ололовска

ОН: Авганистанската војска го гранатираше пазарот во Хелманд „по грешка“

А1он

Помпео апелира талибанците да го намалат насилството во Авганистан

Ана Ололовска

Во напад на пазар во Авганистан загинаа повеќе од 23 лица

А1он

Десет загинати при експлозија на пазар во Авганистан

Ана Ололовска