Најмалку 20 лица заразени со коронавирус во американската aмбасада во Кабул

Од:

Американскиот Стејт департмент соопшти дека најмалку 20 лица биле заразени со коронавирусот во Амбасадата на САД во Кабул.

Меѓу заразените членови на американската дипломатска мисија во авганистанскиот главен град има дипломати, државни службеници, работници по договор и локален персонал.

– Амбасадата ги презеде сите соодветни мерки за да спречи понатамошно ширење на коронавирусот, соопшти Стејт департментот.

Според официјални претставници на американската Амбасада, сите заразени се во изолација.

Би можело да ве интересира

Њујорк воведува контролни пунктови на влезовите во градот поради Ковид-19

А1он

ВИДЕО: Кучиња на аеродромот во Дубаи детектираат коронавирус со 92 проценти точност

А1он

Дневен преглед Ковид-19: Во Италија максимален дневен раст на заболени, во Црна Гора четворица починати

Црна Гора планира да ги отвори границите за регионот

А1он

Мицотакис: Маската треба да стане наш постојан придружник, како клучевите, очилата и мобилниот телефон

А1он

Во Словенија лекуваат Ковид-19 со редесивир, фавипивавир и дексаметазон

А1он