Најмалку 20 цивили загинаа во етничкото насилство во ДР Конго

Од:

Паравоената група Здружение за развој на Конго (КОДЕКО) синоќа убила најмалку 20 цивили во селото Ндјала, во провинцијата Итури, североисточниот дел на Демократска Република Конго.

Тоа е уште еден инцидент во бранот етничко насилство, што трае веќе два месеца и поради што 200.000 луѓе ги напуштија своите домови.

КОДЕКО е составена од борци од етничката група Ленду, додека во селото Ндјала живеат припадници на етничката група Хема.

Според локалните власти убиени се 20 лица, а 14 се тешко повредени.

Напаѓачите побегнале откако мировните сили на Обединети нации пристигнале во селото.

Провинцијата Итури е богата со природни ресурси, вклучително злато и дијаманти. Во Итури се водеа најжестоките борби во периодот од 1999 до 2007 година, а потоа борбата за власт помеѓу бунтовничките групи премина во етничко насилство помеѓу групите Хема и Ленду.

Би можело да ве интересира

Руски медиуми: Полицијата во САД нападнала руски новинари што известувале од протест

А1он

СЗО: Еболата се шири во западно Конго

Ана Ололовска

Пет жени мелески од Конго ја тужат Белгија за злосторства против човештвото

Ана Ололовска

ВИДЕО: Момче во Чикаго уби двајца тинејџери откако го прашале колку е висок

А1он

Конго прогласи крај на епидемијата на ебола на истокот од земјата

А1он

Најмалку 11 жртви на насилство во Конго

А1он