Најмалку 19 погинати во автомобилска несреќа во Мексико

Од:

Во тешка сообраќајна несреќа, што се случи вчера во централниот дел на Мексико загинааа ајмалку 19 лица, а тројца се повредени, јавија локалните власти.

Западните медиуми јавуваат дека несреќата се случила на патарина во близина на градот Чалко, на автопатот што Суидад де Мексико го поврзува со Пуебло, на 110 километри јужно од главниот град.

Камион со полна брзина налетал на поворка од шест возила, од кои повеќето се запалиле. Меѓу погинатите е и возачот на камионот, се наведува во соопштението на КАПУФ, Државната агенција за управување со патиштата.

Би можело да ве интересира

Мексико со рекорден број заразени од коронавирус, над 30.000 случаи за еден ден

Ана Ололовска

Мексико прими рекордни над 130.000 барања за азил во 2021 година

Ана Ололовска

Мексико е подготвено да му даде азил на Асанж

А1он

Мексико одобри употреба на кубанската вакцина против Ковид-19

Ана Ололовска

Прва мексиканска титула за Атлас по 70 години

(ВИДЕО) Трагедија во Мексико: Најмалку 54 жртви во несреќа на камион кој превезувал мигранти

Катерина Павлова-Николовска