Најмалку 19 луѓе загинаа во железничка несреќа во Пакистан

Од:

Најмалку 19 луѓе загинаа откако воз удри во автобус, што поминувал на необележан железнички премин во близина на градот Шеикхупура, во пакистанската провинција Пенџаб.

Во несреќата повредени се десетина лица, од кои неколкумина се во тешка здравствена состојба.

Патниците во автобусот се Сики кои патувале кон едно од најголемите светилишта што се наоѓа во близина на градот Нанкана Сахиб.

Возот што удри во автобусот сообраќал од Лахоре за Карачи.

Би можело да ве интересира

Најмалку 50 луѓе настрадаа во монсунско невреме во Пакистан

А1он

Пакистанскиот министер за здравство поднесе оставка

Ана Ололовска

Петмина пакистански командоси загинаа во акција против талибанци

Ана Ололовска

Пакистанската армија повторно нападна индиски цели во Кашмир

Ана Ололовска

Најмалку пет жртви по монсунските дождови кои го поплавија најголемиот град во Пакистан

Ана Ололовска

Тројца војници убиени во југозападен Пакистан

Ана Ололовска