Најмалку 18 убиени во северна Нигерија

Од:

Најмалку 18 луѓе се убиени во северната нигериска држава Катсина од страна на вооружени напаѓачи, соопштија полициски извори.

Околу 500 мажи со мотоцикли, од кои некои вооружени со автоматски пушки, вчера поминале низ селото Сабон Гарин, каде што убиле најмалку 18 лица, меѓу кои и локалниот службеник Абдулхамид Сани (55), по неуспешниот обид за киднапирање.

Напаѓачите украле и илјадници животни од селото.

Портпаролот на полицијата Гомбо Иса ги потврди наводите на очевидците дека напаѓачите заедно со украдената стока се упатиле кон другите села во нигерискиот регион Батсари и дека многу жители избегале од своите домови.

Тој рече дека полицијата ги пребарува шумите за да ги најдат напаѓачите.

Минатата година во слични напади на криминални вооружени банди беа убиени стотици луѓе во северозападна Нигерија.

Оваа најнаселена африканска земја се бори со голем број други безбедносни проблеми предизвикани од радикалните исламисти и насилството меѓу сточарите во централните региони.

Би можело да ве интересира

Ослободени над 100 киднапирани жени и деца во Нигерија

Ана Ололовска

Милитанти пак нападнаа училиште во Нигерија, грабнаа 150 ученици

Жарко Настоски

Во Нигерија киднапирани осуммина од зграда во која живееле вработени во болница

Ана Ололовска

Во судирите во Нигерија загинале 350.000 луѓе, најголем дел деца до пет години

Жарко Настоски

Нигериската екстремистичка група Боко Харам ја потврди смртта на лидерот Абубакар Шекау

Ана Ололовска

Од нигериско исламско училиште грабнати над 150 ученици