Најмалку 18 убиени во северна Нигерија

Од:

Најмалку 18 луѓе се убиени во северната нигериска држава Катсина од страна на вооружени напаѓачи, соопштија полициски извори.

Околу 500 мажи со мотоцикли, од кои некои вооружени со автоматски пушки, вчера поминале низ селото Сабон Гарин, каде што убиле најмалку 18 лица, меѓу кои и локалниот службеник Абдулхамид Сани (55), по неуспешниот обид за киднапирање.

Напаѓачите украле и илјадници животни од селото.

Портпаролот на полицијата Гомбо Иса ги потврди наводите на очевидците дека напаѓачите заедно со украдената стока се упатиле кон другите села во нигерискиот регион Батсари и дека многу жители избегале од своите домови.

Тој рече дека полицијата ги пребарува шумите за да ги најдат напаѓачите.

Минатата година во слични напади на криминални вооружени банди беа убиени стотици луѓе во северозападна Нигерија.

Оваа најнаселена африканска земја се бори со голем број други безбедносни проблеми предизвикани од радикалните исламисти и насилството меѓу сточарите во централните региони.

Би можело да ве интересира

Најмалку 13 мртви и осум повредени во бомбашки напад во Нигерија

А1он

ВИДЕО: Голем пожар ја зафати една од кулите на Светскиот трговски центар во Нигерија

А1он

Во два напада на исламистите во Нигерија загинаа 40 цивили и 20 војници

Ана Ололовска

Нигериските вооружени сили ослободиле над 70 заложници на Боко Харам

Ана Ололовска

Суд во Нигерија преку апликацијата Зум осуди човек на смртна казна

А1он

Во Нигарија при вооружен напад убиени најмалку 47 луѓе

А1он