Најмалку 17 загинати во сообраќајна несреќа во јужниот дел на Египет

Од:

Најмалку 17 лица загинаа, а четири се повредени во сообраќајна несреќа што синоќа се случи во јужниот дел на Египет.

dobivaj vesti na viber

Несреќата се случила при судар на патничко комбе со камион на автопатот во округот Јухајна во провинцијата Сохаг, 390 километри јужно од Каиро.

Со возила на службата за итна медицинска помош повредените се префрлени во регионалните болници.

Сообраќајните несреќи се чести во Египет, во нив годишно гинат повеќе од илјада лица. Причина за несреќите се пребрзо возење, лоши патишта и недоволното спроведување на сообраќајните закони

Извор МИА

Би можело да ве интересира

САД ќе му скратат на Египет 130 милиони долари од помошта поради кршење на човекови права

Ана Ололовска

Несреќа на југот на Унгарија: Судир на воз и возило, има загинати

А1он

ВИДЕО: Голем пожар во црква во Египет, најмалку 41 жртва

Катерина Павлова-Николовска

Седум повредени во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

А1он

Тројца погинаа откако возило излета и се преврте на патот Маврови Анови-Дебар

Во сообраќајна несреќа во Египет 22 загинати, 33 повредени