Најмалку 17 убиени при експлозија на автомобил-бомба во Авганистан

Од:

Најмалку 17 лица се убиени во Авганистан во силна експлозија на автомобил-бомба во провинцијата Логар, јави Би-Би-Си.

Експлозијата се случи во пресрет на примирјето што го објавија Талибанците за време на претстојните верски празници.

Талибанците не преземаа одговорност за нападот, ниту групата Исламска држава.

-Се верува дека нападот го извршил бомбаш-самоубиец, изјави портпаролот на гувернерот на Логар, Дедар Луанг.

Експлозијата се случи во близина на канцеларијата на гувернерот, каде што многу луѓе пазаруваа за празниците.

– Терористите удрија повторно во ноќта на празникот Еид ал-Ада и убија голем број наши сонародници, рече портпаролот на Министерството за внатрешни работи, Тарик Ариан.

Портпаролот на Талибанците, Забихулах Муџахид изјави дека нападот нема „никаква врска“ со нив.

Би можело да ве интересира

Во воздушни напади во Авганистан загинаа 24 цивили

Ана Ололовска

Најмалку 12 цивили загинаа во двоен воздушен напад во Авганистан

Ана Ололовска

Американската амбасада во Кабул предупредува на екстремистички напади врз жени

Ана Ололовска

Претставници на авганистанската Влада и на талибанците на први директни разговори во Доха

Ана Ололовска

Талибанците и Владата во Авганистан ги продолжуваат преговорите во Доха

А1он

Се зголемува бројот на загинати во нападот во Кабул

Ана Ололовска