Најмалку 15 војници загинаа во пожар во касарна во Ерменија

Од:

Најмалку 15 војници загинаа, а тројца тешко се повредени во пожар во касарна во источна Ерменија, соопшти Министерството за одбрана.

„Според првичните информации, 15 војници загинаа поради пожар што избувна во инженерскиот и снајперскиот оддел“, соопшти Министерството.

„Состојбата на тројцата војници е сериозна“, се додава. Според соопштението на министерството, пожарот избувнал во денеска во раните утрински часови во селото Азат, во провинцијата Гегаркуник (ест), а причината се уште не е утврдена.

Во август, повеќе од десет луѓе загинаа во експлозија и последователен пожар на многу фреквентен пазар во главниот град Ереван.

Ерменија, кавкаска земја со три милиони жители, се опоравува од тешкиот пораз претрпен во војната во 2020 година против соседен Азербејџан и од политичката криза што следеше. И покрај фактот дека борбите завршија, тензиите сè уште опстојуваат меѓу двете соседни земји.

Последните тензии деновиве се однесуваат на блокадата на коридорот Лачин, кој ја поврзува Ерменија со регионот Нагорно-Карабах, меѓународно признат како дел од Азербејџан, но контролиран од етничкото ерменско малцинство, со помош на Ерменија.

Би можело да ве интересира

Америка предупредува на нова војна на Кавказ: „Ќе нападнат“

Започна нова војна меѓу Азербејџан и Ерменија во Нагорно Карабах

(ВИДЕО) Тепачка во ерменското Собрание: Народните избраници во жесток клинч, обезбедувањето ги разделуваше нервозните пратеници

Горан Наумовски

Конфликтот во Нагорно Карабах продолжи, има загинати, се користат минофрлачи и дронови

Ана Ололовска

Ново пукање на границата на Ерменија и Азербејџан, најмалку тројца војници се ранети

Ана Ололовска

Ерменија одбива годинава на нејзина територија да се одржат руски воени вежби

А1он