Најмалку 13 мртви и осум повредени во бомбашки напад во Нигерија

Од:

Постои сомнеж дека исламски екстремисти од организацијата „Боко Харам“ денеска го гранатираа северниот дел на Камерун и убиле најмалку 13, а повредиле осум лица.

Неидентификувани напаѓачи фрлале гранати кон група луѓе во камп за раселени лиц во Мозого, недалеку од границата со Нигерија.

Екстремистите на Боко Харам со децении се обидуваат да воспостават исламски калифат со седиште во Нигерија, а повеќе од 30.000 луѓе ги загубија животите во исламистичко насилство, додека милиони останаа бездомници и заминаа во соседните Камерун, Нигер или Чад.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Голем пожар ја зафати една од кулите на Светскиот трговски центар во Нигерија

А1он

Во два напада на исламистите во Нигерија загинаа 40 цивили и 20 војници

Ана Ололовска

Најмалку 18 убиени во северна Нигерија

Ана Ололовска

Нигериските вооружени сили ослободиле над 70 заложници на Боко Харам

Ана Ололовска

Суд во Нигерија преку апликацијата Зум осуди човек на смртна казна

А1он

Во Нигарија при вооружен напад убиени најмалку 47 луѓе

А1он