Најмалку 11 жртви откако училишен минибус падна од карпа во Индија

Од:

Единаесет лица загинаа, а 29 се повредени, откако преполн училишен минибус падна од карпа во северниот дел на Индија. За време на несреќата во минибусот се возеле речиси 40 луѓе.

dobivaj vesti na viber

Девет лица загинале на лице место, а две им подлегнале на повредите подоцна во болница.

Официјални лица информираа дека 29 луѓе се во критична состојба, вклучувајќи шестмина кои со хеликоптер се префрлени во болница во Џаму.

Заменик гувернерот Маној Синха на Твитер напиша дека семејствата на жртвите ќе добијат отштета од 500.000 рупии (6.300 евра).

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Најмалку 36 полицајци повредени во судири со демонстранти во Индија

А1он

Хорор во Индија: По караница си ја убил девојката па ја исекол на 35 парчиња

А1он

Се затвораат училишта поради загадениот воздух во Њу Делхи

Ана Ололовска

Двајца скопјани шверцувале 16 мигранти од Индија

За уривање на мостот во Индија уапсени се девет лица

Најмалку 141 лице загина при уривањето на висечкиот мост во Индија

А1он