Најмалку 11 загинати во експлозија на автомобил-бомба во Сирија

Од:

Најмалку 11 луѓе загинаа, меѓу кои и деца, а повеќемина се ранети во експлозија на автомобил-бомба во сирискиот град Африн, соопштија медицински извори и Сириската опсерваторија за човекови права.

Бомбата експлодирала на влезот од градот, соопшти Опсерваторијата, со седиште во Велика Британија.

Африн се наоѓа северно од Алеп, во близина на границата со Турција.

Би можело да ве интересира

Деветнаесет цивили загинаа во воздушен напад во Сирија

Турција повторно се закани со обновување на воената операција во Сирија

Напад врз американска воена база во Сирија

Ана Ололовска

Во последните 48 часа во Сирија загинаа над 100 лица

Во воздушен напад на пазар во Сирија убиени 10 лица

Над 90 загинати во судири во северозападна Сирија

Ана Ололовска