Најмалку 11 загинати во експлозија на автомобил-бомба во Сирија

Најмалку 11 луѓе загинаа, меѓу кои и деца, а повеќемина се ранети во експлозија на автомобил-бомба во сирискиот град Африн, соопштија медицински извори и Сириската опсерваторија за човекови права.

Бомбата експлодирала на влезот од градот, соопшти Опсерваторијата, со седиште во Велика Британија.

Африн се наоѓа северно од Алеп, во близина на границата со Турција.

Би можело да ве интересира

Најмалку 16 загинати во воздушен напад на руските сили врз Идлиб

Ана Ололовска

Путин до Асад: Русија ќе продолжи да ја поддржува сириската Влада

Русија негира дека нејзини војници се борат во северозападна Сирија

Ана Ололовска

Најмалку 11 загинати во експлозија во сирискиот град Африн

Ана Ололовска

Ирак започна операција за обезбедување на пустината на границата со Сирија

САД бараат Германија да испрати копнени сили за борба против ИД во Сирија