Најмалку 11 загинати, повеќето цивили, во нападот во Сирија кој се припишува на терористичката ИД

Од:

Најмалку 11 лица, од кои повеќето цивили, се убиени вчера во централна Сирија во напад кој и се припишува на терористичката група Исламска држава (ИД), соопшти денеска Сириската опсерваторија за човекови права.

Џихадистичката група „нападна вчера околу 75 луѓе кои собираа тартуфи во областа Палмира“, соопшти невладината организација со седиште во Велика Британија, додавајќи дека при нападот се убиени „10 цивили, меѓу кои една жена, како и припадник на сириските безбедносни сили“.

Би можело да ве интересира

Сириски медиуми: Израел истрела проектили на градот Хомс, повредени тројца цивили

ВИДЕО: Израел ја ракетираше Сирија

САД: Убивме припадник на ИСИЛ кој планираше терористички напади во Европа

Горан Наумовски

Нов израелски воен напад врз Сирија, целта наводно биле ирански воздушни бази

Ана Ололовска

Одмазда за нападот со беспилотни летала – aмерикански авиони ги гаѓаа иранските бази во Сирија

ВИДЕО: Американски напади во Сирија на групите поддржани од Ирак