Најмалку 11 лица загинаа при нападот во Џалалабад

Од:

Најмалку 11 лица загинаа, а 42 се повредени во вчерашниот напад во Џалалабад, источен Авганистан, за кој одговорноста презеде Исламска држава.

Нападот почна откако бомбаш-самоубиец со автомобил-бомба удри во вратата на затворскиот комплекс во Џалалабад, а потоа голем број вооружени напаѓачи отвроија оган врз припадниците на авганистанските безбедносни сили. Голем број осуденици избегаа од затворот.

Судирите помеѓу полицијата и екстремистите продолжиле и во текот на ноќта.

Нападот уследи еден ден откако Авганистанската разузнавачка агенција соопшти дека безбедносите сили во близина на Џалалабад убија командант на ИД.

Би можело да ве интересира

И покрај преговорите во Авганистан секој ден се гине, девет нови жртви на талибански напад

Ана Ололовска

Талибанците не сакаат да се согласат на договор со авганистанската Влада, војната продолжува

Ана Ололовска

Во воздушни напади во Авганистан загинаа 24 цивили

Ана Ололовска

Најмалку 12 цивили загинаа во двоен воздушен напад во Авганистан

Ана Ололовска

Американската амбасада во Кабул предупредува на екстремистички напади врз жени

Ана Ололовска

Претставници на авганистанската Влада и на талибанците на први директни разговори во Доха

Ана Ололовска