Најмалку 11 цивили погинаа во воздушен напад на НАТО во Авганистан

Од:

Најмалку 11 лица погинаа во воздушен напад на силите на НАТО во подрачјето на Херат, во западниот дел на Авганистан.

Претседавачот со Покраинскиот совет на Херат, Махди Хадид, потврди дека нападот врз возило со цивили бил изведен од беспилотно летало на НАТО.

Тој наведе дека во нападот погинале 11 цивили, пренесе Анадолија, додавајќи дека меѓу нив осум се деца.

Џејлани Фахрад, портпарол на Канцеларијата на гувернерот на Херат, изјави дека во нападот погинале и тројца талибанци, како и дека е отворена истрага во врска со убиството на цивилите.

-Нападот е изведен додека роднините се возеле кон дома. Биле нападнати додека биле во возилото, во кое немало членови на терористичка организација, изјави Али Кан, роднина на жртвите на нападот.

Би можело да ве интересира

Размена на талибанските затвореници и авганистанските војници

Ана Ололовска

Талибанците подготвени за прекин на огнот поради коронавирусот

А1он

Најмалку седум цивили загинаа при експлозија на бомба во Авганистан

Ана Ололовска

Најмалку 19 загинати во напад врз авганистанските безбедносни сили

Ана Ололовска

Авганистанската Влада повторно одбива да ослободи талибански затвореници

Ана Ололовска

Кабул три седмици под карантин поради коронавирусот

Ана Ололовска