Најмалку 10 ракети истрелани од Газа кон Израел

Од:

Најмалку 10 ракети вечерва беа истрелани од северниот дел на Појасот Газа врз територијата на Израел, како одговор на израелските воздушни напади врз палестинската енклава, при што беше уништена Канцеларијата на лидерот на исламистичкото движење Хамас, Исмаил Ханија.

Извори во израелската Армија информираа дека ракетите паднале во јужен Израел во реони во близина на границата со Појасот Газа.

Засега нема информации за жртви или нанесени материјални штети на израелска територија при ракетните напади.

Израелскиот напад врз Канцеларијата на Ханија беше одговор на ракетниот напад од Газа врз територијата Израел, при што беше погодена една куќа и ранети седум лица. За овој напад Израел го обвини Хамас, но движењето негираше каква и да било поврзаност со него.

Вечерашните ракетни напади врз територијата на Израел уследија откако Ханија најави дека Хамас жестоко ќе одговори на акциите на израелските авион врз Газа.

Ханија во писмена изјава посочи дека „палестинскиот народ нема да се предаде“ и дека „палестинските милитантни фракции ќе го одвратат непријателот доколку ја мине црвената линија“.

Би можело да ве интересира

И покрај прекинот на огнот, нови напади врз Израел

Ана Ололовска

Утринава стапи во сила договор за прекин на огнот меѓу Израел и „Исламски џихад“

Ана Ололовска

„Исламски џихад“ одбива да запре со нападите

Ана Ололовска

Нетанјаху до „Исламски џихад”: Запрете ги нападите врз Израел или уште повеќе ќе настрадате

Ана Ололовска

Бенет: Секој кој планира да го нападне Израел дење, нема да ја преживее ноќта

Ана Ололовска

Најмалку тројца Палестинци загинаа во воздушните напади на израелските авиони врз Газа

Ана Ололовска