Најмалку десет странски работници загинаа во пожар на Малдиви

Од:

Најмалку 10 лица загинаа во пожар што зафати дом на работници мигранти во Мале во раните утрински часови, соопштија одбранбените сили на Малдивите, пренесе германската новинска агенција ДПА.

Пожарот изби во гаража на приземје, за потоа да се прошири на првиот кат, каде се наоѓаа просториите на работниците.

Во зградата беа сместени 38 работници, најголем дел од нив индиски државјани, но и лица од Шри Ланка и од Бангладеш.

Според одбранбените сили, вкупно 28 лица се спасени и пренесени на безбедна локација.

Некои од телата се јагленисани, што ја отежнува идентификацијата на жртвите.

Истрагата е во тек.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Поранешниот претседател на Малдиви, Јамин осуден на пет години затвор поради перење пари

Ана Ололовска

Луксузен хотел на Малдиви нуди бесплатен одмор, под еден услов

Парламентарни избори на Малдиви

Ана Ололовска

Опозицискиот лидер на Малдиви бара САД и Индија да помогнат да се смени власта во земјата

Ана Ололовска

Вонредна состојба на Малдивите поради политичката криза

Наум Локоски

Лоши предвидувања: Овие 10 држави наскоро нема да постојат

Ана Ололовска