Најмалку 10 повредени во серија експлозии во палестински бегалски камп во Либан

Од:

Најмалку 10 лица се повредени во неколкуте експлозии што синоќа одекнаа во палестинскиот бегалски камп Бурџ ал-Шимали, во јужен Либан, соопшти палестинската Црвена полумесечина, пренесува ДПА.

dobivaj vesti na viber

„Околу 10 до 12 лица се здобија со полесни повреди “, соопшти организацијата.

Либанската државна Национална новинска агенција (ННА) соопшти дека во бегалскиот камп Бурџ ал-Шимали, во близина на пристанишниот град Тир, се разнело складиште за оружје на исламистичката палестинска организација Хамас.

Жителите кои живеат во близина на кампот изјавија дека почувствувале како земјата се тресе под нивните нозе.

Претходно, палестински извор лоциран во близина кажал дека во близина на џамијата непосредно пред експлозиите избувнал пожар.

Државната агенција поцона јави дека во експлозиите има и жртви.

Засега не е позната причината за експлозијата во кампот, изјавија за американските медиуми жители на кампот и додадоа дека екипите на брзата помош пристигнале на лице место.

Првичните информации, сепак,говорат дека пожар избувнал во цистерна со гориво и се проширил на блиската џамија под контрола на палестинската екстремистичка група Хамас.

Либанската армија пристигна и го блокираше подрачјето на кампот, објави државната агенција.

Во Либан се сместени десетици илјади палестински бегалци. Повеќето од нив живеат во 12 бегалски кампови распространети низ целата земја.

Би можело да ве интересира

Во 48 земји низ светот иселените Либанци гласаат на парламентарните избори

Ана Ололовска

Избори во Либан: Почнува првото гласање на дијаспората

А1он

Брод со мигранти потона крај брегот на Либан, 48 лица се спасени

Ана Ололовска

Либан нема пари за плати на дипломатите, па бара тие да си најдат донатори

Ана Ололовска

Поранешниот либански премиер Саад Харири се повлекува од политичкиот живот

А1он

Земјотрес во Израел, Јордан и Либан

Ана Ололовска