Најмалку 10 луѓе загинаа за врема на верска прослава во Етиопија

Од:

Најмалку 10 луѓе загинаа, а голем број се повредени кога се урна трибина на стадион во Гондар, каде се одржувала верска прослава на православните христијани во Етиопија.

Во Гондар се собраа околу еден милион луѓе на верската прослава наречена Тимкат

УНЕСКО минатиот месец прославата Тимкат ја стави на листата на светско културно наследство. Тимкат секоја година привлекува голем број луѓе од Етиопија, но и од светот.

Би можело да ве интересира

Во Етиопија систем за следење на бројот на починати од Ковид-19

Ана Ололовска

Над 90 лица загинаа во Етиопија во немирите поради убиството на популарниот пејач

Ана Ололовска

Постигнат напредок во спорот околу етиопската брана на Синиот Нил

Ана Ололовска

ВИДЕО: Нова закана за Египет како и за стотици илјади жители во државата, поради изградба на брана во Етиопија

А1он

Судан предупредува на ескалација на спор со Етиопија поради брана на Нил

Ана Ололовска

Прв смртен случај од Ковид-19 во Етиопија

А1он