Најлоши поплави во последните 50 години, бројот на жртви достигна 168

Од:

Бројот на жртвите од катастрофалните поплави во западна Германија и во Белгија порасна на 168.

Во најлошата природна катастрофа во последните 50 години, во Германија настрада 141 лице, од нив 98 во округот Арвилер кој се наоѓа јужно од Келн.

Стотина луѓе се водат за исчезнати. За некои од жителите на регионот се смета дека се недостапни затоа што до нивните живеалиште не може да се дојде поради висината на водата, а и телекомуникациските врски се во прекин.

По попуштањето на браната во градот Васенберг кај Келн, евакуирани се 700 жители.

Градоначалникот на ова место вели дека нивото на водата се стабилизира, но оти е многу рано за да се каже дека се е поминато.

На браната Штајнбахтал во западна Германија и натаму постои опасност од пукање, власите соопштија дека се евакуирани околу 4.500 луѓе од куќите низводно по браната.

Претседателот на Германија, Штајнмаер рече дека за проценки на штетите ќе бидат потребни повеќе седмици, а санацијата се очекува да чини неколку милијарди евра од фондовите за обнова.

Би можело да ве интересира

Меркел: Судско гонење на антисемитизмот е од витално значење за Германија

А1он

Кандидатите за нов германски канцелар денеска ќе ја имаат последната ТВ дебата

Ана Ололовска

Германската министерка за одбрана, Анегрет Крамп-Каренбауер, сака да го отвори патот кон побрзи и независни воени мисии на ЕУ

Ана Ололовска

Не е пронајдена опрема за изготвување бомба во истрагата за претпоставениот напад врз синагога во Хаген

А1он

Почна судењето на поранешните менаџери на Фолксваген за измама со издувни гасови

А1он

Германската полиција приведе четворица осомничени по закани за напад на синагога