Најголемиот увозник на гас во Германија за шест месеци загуби 12 милијарди евра

Од:

Компанијата „Унипер“ што е најголемиот увозник на гас во Германија, во првото полугодие оваа година забележала загуби во износ поголем од 12 милијарди евра, од кои половината се последица на проблемите во снабдувањето гас од Русија.

dobivaj vesti na viber

Приближно 6,5 милијарди евра од тие средства се последица на прекините во испораките гас од Русија како последица на војната во Украина, соопштено е денеска од компанијата.

Статистиката покажува дека 2,7 милијарди евра од загубите се резултат на откажувањето од изградбата на гасоводот Северен поток 2, огромен инфраструктурен зафат што беше стопиран неколку дена по почетокот на рускиот напад врз Украина.

„За наредната 2023 година очекуваме подобрување, а од 2024 дури и да ги анулираме загубите, изјави финансиската советничка на „Унипер’ Тина Туомела.

„Унипер“ се обидува да се справи со неповолната ситуација настаната поради тоа што компанијата е приморана да обезбедува гас по повисока цена, по намалувањето на испораките од Русија. Компанијата се соочува со проблем во ликвидноста бидејќи разликата во цената не може во целост да ја префрли врз потрошувачите.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Германска компанија до 2030 ќе ги затвори сите електроцентрали на јаглен

А1он

Бонус до 3.000 евра ќе добијат вработените во Германија поради инфлацијата, се до крај на 2024 година

А1он

Полска бара oтштета за Втората светска војна, Германија вели дека се е подмирено

А1он

Меѓуанародната агенција за енергија и советува на ЕУ да го штеди природниот гас

Русија престана да испраќа гас во Италија

Ана Ололовска

Гаспром: Од гасоводот истече гас колку што и треба на Данска за три месеци

Ана Ололовска