Најавена оставка на Владата на Молдавија

Од:

Демократската партија на Молдавија, на премиерот Павел Филип соопшти денеска дека се повлекува од власт и ја распушта Владата, со цел да се реши политичката криза во земјата.

– Оставката на владата на Павел Филип е единствено можно и легитимно решение да се спречи политичката криза, изјави заменик лидерот на партијата Владимир Чеботари во телевизиско обраќање.

По изборите во февруари се создаде безизлезна ситуација, а Владата на Филип продолжи да работи во технички мандат.

Би можело да ве интересира

Воените почести со молдавската премиерка Меркел ги следеше седејќи

Молдавски опозициски лидер осомничен за злоупотреба на функцијата ја напуштил земјата

Ана Ололовска

Игор Додон ја поништи одлуката за распуштање на молдавскиот Паралмент

Ана Ололовска

Романскиот претседател апелирa молдавските политичари да ја почитуваат демократијата

Молдавија: Привремениот претседател распиша парламентарни избори на 6 септември

Ана Ололовска

Уставниот суд на Модавија го разреши претседателот Игор Додон

Ана Ололовска