Најавена нова средба помеѓу Трамп и Курц во Белата куќа

Од:

Амбасадорот на САД во Виена, Тревор Траин, денес најави нова средба на претседателот на САД, Трамп со австрискиот канцелар Себастијан Курц.

Тој нагласи дека билатералните односи помеѓу САД и Австрија никогаш не биле подобри.

Себастијан Курц, во февруари минатата година беше првиот австриски канцелар кој по 13 години доби термин во Белата куќа.

Некогашниот канцелар Волфганг на крајот на 2005 година бил последниот шеф на австриската влада кои, пред Курц, бил примен во Вашингтон.

 

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Трамп го прозва Бајден: Не е чудо што земјата ни оди по ѓаволите

Катерина Павлова-Николовска

Заев-Курц: Имаме заедничка обврска да обезбедиме европска иднина за Западен Балкан

Жарко Настоски

Курц по средбата со Заев: Северна Македонија заврши одлична работа на европскиот пат

Жарко Настоски

ВИДЕО: Курц свечено ги испрати Австријците на ЕВРО

Катерина Павлова-Николовска

Трамп суспендиран од Фејсбук и Инстаграм две години

Катерина Павлова-Николовска

Сајтот што требаше да му ги замени социјалните мрежи на Трамп пропадна по само неколку недели

Жарко Настоски