Награди за пилотите кои го пресретнаа американскиот дрон

Од:

Американско беспилотно летало беше пресретнато од руски борбени авиони по што се урна во вторникот во Црното Море, што е прв директен судир меѓу суперсилите откако Русија ја започна инвазијата на Украина.

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу им додели државни медали на пилотите на двата борбени авиони Су-27 кои го пресретнаа американско шпионско беспилотно летало во близина на рускиот воздушен простор, објави Министерството.

При објавувањето на наградата, министерството ја повтори руската верзија за инцидентот, која Вашингтон ја оспорува, дека немало физички контакт и дека дронот паднал во морето откако направил „остри маневри“ додека летал „намерно и провокативно“ во близина на рускиот воздушен простор.

Москва тврди дека ги подигнала своите борци за да го идентификуваат.

„Како резултат на остар маневар околу 9.30 часот по московско време, беспилотното летало MQ-9 почна неконтролирано да лета, изгуби висина и удри во површината на водата“, соопшти Министерството.

Русија, исто така, вели дека дронот летал „со исклучени транспондери“ и дека „го прекршил привремениот режим на користење на тој воздушен простор воспоставен поради специјална воена операција“ во Украина.

Американската војска соопшти дека два руски борбени авиони Су-27 се приближиле до еден од нејзините беспилотни летала MQ-9 Reaper во извидувачка мисија над меѓународните води. Авионите го заглавиле дронот и го полиле со гориво и му го скратиле пропелерот, предизвикувајќи го да падне во морето.

Во четвртокот, Пентагон објави видео од 40 секунди од судир на руски борбен авион и американски беспилотно летало.

Би можело да ве интересира

Драма во Москва: Дрон падна на територијата на градскиот суд

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Паника во Русија: Дрон падна во близина на Москва, Русите тврдат дека бил полн со експлозив

Русите го извлекоа американскиот MQ-9 од Црното Море, се бараат клучните разузнавачки информации

Америка испрати нов дрон: Најнапредниот авион полета од Италија и пристигна над Црното Море

(ВИДЕО) Како Русите го соборија американскиот дрон: Армијата објави видео од падот над Црното Море

Горан Наумовски

Кинески дрон соборен во Украина

Горан Наумовски