Надеж во Суецкиот канал: Огромниот брод поместен

Од:

Големиот контејнерски брод уште е заглавен во Суецкиот канал, но тронка надеж дава податокот дека луѓето кои работат на одглавување усепале малку да го поместат и вода почнала да тече под него.

Претставници на компанијата која управува со Kаналот велат дека е постигнаt одреден успех и оти бродот би можел да заплови веќе вечерва.

Вчера беа ископани околу 20 илјади тонi песок и бродот почнаа да го поместуваат 14 бродови за влечње.

Со оглед на застојот кој настана поради заглавениот брод, дел од другите бродови кои чекаа да помина тргнаа по две седмици подолгиот пат преку африканскиот Рт на добра надеж.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Спасувачка драма во Хрватска, на Полјаци им се расипал катамаранот на силно невреме

Катерина Павлова-Николовска

Приведени капетанот и неговиот заменик од турскиот брод „Вера Су“, што се насука во Црно море

А1он

ИОМ: Најмалку 57 лица се удавија во превртен брод кај либискиот брег

Жарко Настоски

Контејнерскиот брод „Евер Гивен“ го напушта Суецкиот канал што го затна во март

Жарко Настоски

Египетски суд дозволи да се пушти бродот што го затна Суецкиот канал

Жарко Настоски

Осигурителите се договорија – 550 милиони долари отштета за бродот што го заглави Суецкиот канал

Жарко Настоски