Над илјада Ирачани завршија во болница поради последици од песочната бура

Од:

Над 1.000 Ирачани завршија во болница поради респираторни заболувања, предизвикани од песочна бура. Станува збор за седма по ред песочна бура што ја погоди земјата во изминатиот месец, јавија ирачките државни медиуми.

dobivaj vesti na viber

Жителите на шест од 18-те ирачки провинции повторно се разбудија со густ облак прашина што го прекри небото.

Властите на провинциите Ал-Анбар и Киркук повикаа луѓето да не излегуваат надвор и да бидат на безбедно.

Болниците во Ал-Анбар примија повеќе од 700 пациенти со отежнато дишење.

Централната провинција Салахедин информираше за над 300 случаи, а Дивани и Наџаф евидентираа по околу 100 пациенти со такви проблеми.

Ирак е особено ранлив на климатските промени и забележа рекордно ниски врнежи и високи температури изминатите години.

Овие фактори, според мислењето на експерти, се закануваат да доведат до социјална и економска катастрофа во земјата разурната од војна.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Ирак: Без политичко мешање во одлуките на ОПЕК

Ана Ололовска

Оставки од 73 пратеници во ирачкиот Парламент

Ана Ололовска

САД вознемирени од донесување на антиизраелски закон во Парламентот на Ирак

Ана Ололовска

Седуммина загинати во песочна бура што ги зафати Ирак и Сирија

А1он

Ирак, САД и Франција потпишаа договори за увоз на напредно оружје и зајакнување на артилерија

Ана Ололовска

Група туристи од Ирак исчезнала во Москва

Ана Ололовска